معرفی سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه (LIMS)

معرفی سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه (LIMS)

یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه (LIMS)، نرم‌افزاری است که امکان مدیریت مؤثر نمونه‌ها و اطلاعات مربوطه را جهت بهبود بهره‌وری آزمایشگاه در اختیار شما قرار می‌دهد.

تحقیقات ژنومیک مدرن (شاخه‌ای از زیست‌شناسی مولکولی) میزان بی‌سابقه‌ای از داده‌ها را تولید می‌کند. در مواجهه با افزایش حجم داده‌ها و ساختار نمونه‌ها، همراه با تغییرات تقریباً مستمر در آزمایشگاه‌های تکنولوژی، لازم است رویکرد خود را برای مدیریت، ردیابی و متمرکز کردن داده‌های ژنومیک، به روز کرده و به دنبال ساده کردن عملیات آزمایشگاه و کاهش هزینه‌ها باشید.

تعریف LIMS

یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه (LIMS)، نرم‌افزاری است که امکان مدیریت مؤثر نمونه‌ها و اطلاعات مربوطه را جهت بهبود بهره‌وری آزمایشگاه در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این نرم‌افزار مدیریت، آزمایشگاه شما می‌تواند به طور خودکار، عملیات انجام داده، ابزار را ادغام کرده، نمونه‌ها را مدیریت کرده و اطلاعات را به یکدیگر وابسته سازد. آزمایشگاه‌ها با استفاده از لیمز، سطح خود را به سطح حرفه‌ای ترقی داده و توانایی آنها برای پاسخگویی به تقاضای مشتری افزایش می‌یابد. این مسئله در دو روش زیر انجام می‌گیرد:

 • LIMS کمک می‌کند تا آزمایشگاه، نتایجی دقیق‌تر، قابل تکرار، سریع‌تر و قابل اعتمادتری تولید کند.
 • سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه باعث می‌شود که چرخه اجرا، ذخیره، پیگیری و ارزیابی داده‌ها در طول آزمایش سریع‌تر و آسان‌تر انجام شود، به طوری که آزمایشگاه بتواند این روند را ارزیابی کرده و بهره‌وری عملیاتی خود را بهبود بخشد.

آیا من به یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه نیاز دارم؟

بسیاری از آزمایشگاه‌های ژنتیک نسل بعدی با وظیفه دلهره‌آور تلاش برای مدیریت آزمایشگاهی با فعالیت روز به روز و همچنین همراه با حجم عظیمی از داده‌ها روبرو هستند.

برخی از چالش‌های شایع عبارتند از:

 • مقابله با افزایش مداوم و قابل توجه ساختار و حجم داده‌های مرتبط با چرخه اجرا
 • پیدا کردن روش‌های مقیاس‌پذیر برای سازماندهی و پیگیری نمونه‌ها و اطلاعات مرتبط
 • حفظ ارتباط بین نمونه‌ها و اطلاعات مرتبط از زمانی که وارد آزمایشگاه می‌شوند تا هنگامی که گزارش داده خواهند شد.
 • کاهش مقدار زمان پردازش و مدیریت دستی نمونه‌ها
 • ذخیره و بازیابی اطلاعات مرتبط با پروژه‌ها، چه داده‌های روز گذشته و یا سال گذشته
 • حفظ راه‌حل‌های داخلی مانند مایکروسافت اکسل و یا سیستم‌های وطنی که استفاده از آنها بسیار آسان است و برای ابزارها و پروتکل‌های لازم برای اجرای رو به جلوی برنامه‌های تحقیقاتی مناسب هستند.

یک LIMS تجاری چطور می‌تواند به آزمایشگاه من کمک کند؟

یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه تجاری می‌تواند عملیات آزمایشگاه را ساده‌تر کند، کیفیت تحقیق ژنومیک را بهبود می‌بخشد و سطح خدمات اصلی آزمایشگاه شما را به سطح حرفه‌ای ترقی می‌دهد.

یک نرم‌افزار مدیریت تجاری خوب باید قادر به موارد زیر باشد:

 • ارائه متوالی اطلاعات مدیریت نمونه‌ها، آزمایش‌ها و نتایج، برای ژنومیک نسل بعدی آزمایشگاه‌ها
 • جای دادن کاربران مختلف با رابط‌های مبتنی بر نقش جهت بهینه‌سازی بهره‌وری آزمایشگاه
 • امکان پیکربندی آسان برای کارکنان آزمایشگاه
 • ارائه گزارش‌های آماده به کار و همچنین توانایی ایجاد گزارش‌های سفارشی
 • فعال کردن یک آزمایشگاه برای راه‌اندازی و اجرای سریع‌تر ابزارهای مورد نظر خود

یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه تجاری خوب به شما کمک خواهد کرد تا آزمایشگاه خود را در یک روند حرفه‌ای آماده کنید تا کارکنان شما قادر به مدیریت نمونه‌ها و گردش متوالی باشند و از نتایج قابل دریابی با بالاترین کیفیت اطمینان حاصل نمایند و همچنین بهره‌وری و عملیاتی بودن کلی آزمایشگاه را به میزان قابل ملاحظه‌ای بهبود بخشند.

منبع:

genologics

گردآوری: لیمزایران