نرم‌افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاه را بخریم یا بنویسیم؟

نرم‌افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاه را بخریم یا بنویسیم؟

بسیاری از مدیران آزمایشگاه‌ها در رشته‌های مختلف، این سؤال را در مورد LIMS دارند:”ما باید یک نرم‌افزار مدیریت آزمایشگاه بخریم و یا خودمان برنامه آن را بنویسیم؟”

در اوایل دهه ۹۰ تا اواسط دهه ۲۰۰۰، این مسئله برای یک آزمایشگاه غیرمعمول بود که به جای کاربرد گزینه‌های تجاری در دسترس از نرم‌افزار مدیریت مربوط به خود استفاده کند. پس از این موقعیت، این آزمایشگاه‌ها یک نرم افزار مدیریت آزمایشگاه متن باز را دریافت کردند و با استخدام برنامه نویسان، آن را بومی کردند.

من در یک تیم IT کار می‌کردم که لیمز خود را ایجاد کرده بود، و در آن زمان، این نرم‌افزار یک سیستم فوق‌العاده بود که بسیاری از وظایف را ساده‌تر می‌کرد. با این حال، این نرم‌افزار ضرورت وجود یک مدیر برای هر بخش جهت بررسی اطلاعات ابزار و تأیید و تحویل آن برای گروه ورود اطلاعات جهت ثبت نتایج، را از بین نبرده بود. با اینکه این روش مناسبی نبود، رضایت عمومی، به ویژه در میان کسانی که تجربه طولانی آزمایشگاهی داشتند، مثبت بود. سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه یک حرکت عظیم رو به جلو بود و در زمان من این نرم‌افزار جدید به محیط DOS وارد شد.

در حال حاضر، با اینکه لیمز سالهاست که به فروش می‌رسد، من با رئیسان، مدیران و کارکنان آزمایشگاه‌های مختلف صحبت کرده‌ام، بسیاری از آنها سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه را خریداری کرده‌اند، تا آن را مختص و سفارشی آزمایشگاه خود سازند و LIMS داخلی از حافظه پاک می‌شود. البته، من با تعدادی از آزامایشگاه‌هایی که هنوز هم از ساختار نرم‌افزار مدیریت داخلی استفاده می‌کنند، تعامل داشته‌ام. این نرم‌افزارها با نوع سفارشی تفاوت عمده‌ای دارند. یکی از اتفاقات معمول این است که لیمز سفارشی بر روی کد منبع قدیمی و در بسیاری از حالات، کدهای متعدد و چندگانه نوشته شده است. در مقابل، از دیدگاه یک تحلیل‌گر (آنالیزور)، این نرم‌افزار به خوبی عمل می‌کند. با این حال، در پشت صحنه، این مسئله قلب گروه IT را به درد می‌آورد.

حال اجازه دهید برخی از عوامل مرتبط با سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه و نحوه مقایسه یک لیمز داخلی در یک آزمایشگاه با نسخه‌های تجاری یک شرکت لیمز را در نظر بگیریم:

  1. یک هیأت IT با برنامه‌نویسان ماهر باید مشارکت داشته باشند.

پیدا کردن برنامه‌نویسانی که هم آزمایشگاه را به خوبی درک کند و هم در کنار شیمیدان‌ها به خوبی کار کند، کار سختی است. در یک آزمایشگاه بزرگ معمولی با یک تیم داخلی، برای کار کردن مناسب نرم‌افزار مدیریت نیاز است که یک پنجم کارکنان آنها برنامه‌نویس باشند. از سوی دیگر، حتی شرکت‌های LIMS خیلی کوچک به طور کلی حداقل ۵ تا ۷ برنامه‌نویس را در اختیار خود دارند و شرکت‌های لیمز متوسط معمولاً حداقل پانزده و حتی بیشتر برنامه‌نویس دارند.

  1. یک منطق بهتر ممکن است وجود داشته باشد.

من اعتراف می‌کنم که بسیاری از ایده‌های خوب از مشتریان ما به دست می‌آید. ما به طور فعال لیستی از ایده‌هایی که مورد نظر مشتریان ما هست را نگه‌داری می‌کنیم، ادغام این ایده‌ها بسیار ارزشمند است. این مسئله واقعاً به نفع آزمایشگاه‌های با کارمندان کم است.

  1. پیروی از مقررات جدید دشوار است.

مطمئناً کار کردن در جاهای مختلف با قوانین و برنامه‌های متفاوت کار بسیار سختی است. ما آنچه را که می‌توانیم انجام می‌دهد تا در رأس تغییرات آینده باقی بمانیم و به طور فعال در جلسات حضور داشته باشیم، اما ما می‌دانیم که همه چیز را متوجه نشده‌ایم.

فایده یک شرکت LIMS که با بسیاری از مشتریان در مناطق مختلف کار می‌کند، این است که مشتریان مسائلی را به همراه می‌آورند که ممکن است به آنها توجه نداشته باشیم.

  1. گزارش تغییرات هرگز فراموش نشود.

بسیاری از گزارش‌ها ممکن است از طریق ابزارهای ساده در یک تولیدکننده گزارش، تولید شده یا اصلاح شده باشند، با این حال برخی از آنها بسیار پیچیده‌تر هستند، و نیاز به برنامه‌نویسی دارند. این مسئله برای ما غیرمعمول نیست که در زمان تولید گزارشات حداقل دو برنامه‌نویس داشته باشیم. یک آزمایشگاه شخصی باید این وضعیت را در اختیار خود داشته باشد.

  1. تکنولوژی همواره در حال تحول است.

با هجوم تغییرات بسیار به سیستم‌های قبلی و یا پیشرفت‌های تکنولوژی جدید، چیزهای زیادی برای مدیریت وجود دارد. برای مثال، زبان‌های برنامه‌نویسی در جریان ثابت هستند، به طوری که یک کد مبنا که بر روی ویندوز XP کارکرده است، در ویندوز ۸ نیازی به ترجمه ندارد. شرکت‌های سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه در طبیعت خود از این مسائل به بهترین نحو ممکن پیروی می‌کنند، تا کاملاً به روز باقی بمانند. رسیدگی به این امر برای آزمایشگاه‌های شخصی مسئولیت بزرگی است.

مطالعه بیشتر: با تجربه خرید LIMS در چند آزمایشگاه برجسته آشنا شوید.

منبع:

انجمن LIMS

گردآوری: لیمزایران