تجربه خرید LIMS در چند آزمایشگاه برجسته

تجربه خرید LIMS در چند آزمایشگاه برجسته

در این مطلب، بدین مسئله می‌پردازیم که چرا برخی از آزمایشگاه‌های برجسته به جای ساخت یا نوشتن برنامه، تصمیم به خرید سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه خود می‌گیرند.

مطالعه بیشتر: بهتر است LIMS را بخریم یا برنامه آن را بنویسیم؟

پیچیدگی داده‌ها در تحقیقات و آزمایشگاه‌های ژنتیک بالینی، به این معنی است که یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه (LIMS) ضرورت دارد. یک LIMS امکان تکرارپذیری بیشتر نتایج نمونه را فراهم می‌کند، خطای معرفی شده به گردش اطلاعات را به حداقل می‌رساند و باعث بهره‌وری بیشتر کاربر خواهد شد. سؤال این نیست که آیا دیگر نیازی به لیمز وجود ندارد، بلکه سؤال این است که نوشتن آن بهتر است یا خرید؟

یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه با شرایط کامل، داده آزمایشگاه را از هنگامی که نمونه‌ها بدست آمده‌اند تا زمانی که نتایج گزارش شده‌اند، مدیریت می‌کند. با این حال، توان عملیاتی بی‌سابقه، پیچیدگی تجربی، تغییرات سریع در ارتباط با ژنومیک، و به ویژه تعیین ترتیب‌پذیری نسل بعدی، برای یک لیمز چالش‌های منحصر به فردی ایجاد می‌کند. بازه‌های زمانی سریع و گردش کاری گسترده به یک لیمز نیازمند است که بتواند به سرعت پیکربندی کرده و به راحتی ابزار خاص انتخاب شده توسط آزمایشگاه را جای‌سازی نماید.

برنامه‌نویسان علمی و انفورماتیسین‌های زیستی (bioinformaticians) باید قادر باشند که به راحتی این سیستم را در جهت تغییر فن‌آوری‌ها و پروتکل‌ها انطباق دهند. علاوه بر این یک نرم‌افزار مدیریت آزمایشگاه باید بتواند از کار مشترک انجام شده توسط انواع مختلف دانشمندان درگیر پشتیبانی کند.

با اینکه بسیاری از دانشمندان با ضرورت وجود یک نرم‌افزار مدیریت موافق هستند، بسیاری از آزمایشگاه‌ها در مقابل تصمیم ساخت یا خرید LIMS (سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه) یا LIS (سیستم اطلاعات آزمایشگاه) واجد شرایط، مقاومت می‌کنند. اگر چه بسیاری از صنایع در حال تجربه چشم انداز مثبت تعداد سیستم‌های وطنی هستند، ما فکر می‌کنیم پیچیدگی همراه با علوم زیستی باعث می‌شود که لیمز به چیزی بهتر گسترش پیدا کند.

در اینجا، ما تجربه چندین آزمایشگاه را که معضل بحث و بررسی در مورد خرید به جای نوشتن یک نرم‌افزار مدیریت آزمایشگاه را داشته‌اند، برای شما بیان می‌کنیم.

خرید LIMS استفاده بهتری از منابع است

تعداد کسانی که می‌توانند وظیفه انفورماتیسین‌های زیستی را انجام دهند، کم است. آنها مجموعه‌ای از متخصصین دانش و مهارت در زمینه بسیاری از رشته‌ها را برای کمک به درک اطلاعات زیستی دیگران استخدام می‌کنند. به همین ترتیب، برنامه‌نویسان علمی، که اغلب در آزمایشگاه‌ها استخدام می‌شوند، دارای مجموعه‌ای تخصصی از مهارت هستند. با اینکه انفورماتیسین‌های زیستی و این برنامه‌نویسان در کار خود خبره هستند و حتی از چالش‌های نوشتن یک لیمز لذت می‌برند، با این حال ترجیح می‌دهند که به جای ردیابی نمونه‌ها، از زمان خود بهتر استفاده کنند. گروه انفورماتیک زیستی در یک مرکز پس زایشی(epigenomics) بزرگ، برای ما یک مثال کامل خواهد بود.

در دو سال اول عملیات این مرکز، خروجی متوالی ترتیب‌سنج ILLUMINA در این مرکز به ۱۵ برابر افزایش یافت. در مورد افزایش تعداد پروژه‌های ترتیب‌بندی نسل بعدی، تیم انفورماتیک زیستی این مرکز به ضرورت واضح یک LIMS جهت متمرکز ساختن تحقیقات متوالی ژنومیک و نسل بعدی خود پی برد.

کاربرد LIMS در آزمایشگاه‌هاآنها در ابتدا ساخت یک نرم‌افزار مدیریتی را به عنوان آزمایشی در نظر گرفته بودند تا اطمینان پیدا کنند که این نرم‌افزار با ابزار تحلیل سفارشی این مرکز می‌تواند سازگار باشد. در واقع، یکی از مزایای عمده نوشتن برنامه یک لیمز شخصی این است که با الزامات خاص یک آزمایشگاه تطبیق پیدا کند.

از سوی دیگر، گسترش LIMS یک سرمایه‌گذاری قابل توجه از زمان، پول و منابع انسانی است. تیم بیوانفورماتیک محاسبه کرد که انجام ساخت لیمز توسط خود مرکز، ممکن است به ده‌ها شخص و صدها هزار دلار هزینه (به غیر از هزینه‌های جاری اختصاصی) جهت پشتیبانی لیمز و تعمیر و نگه‌داری آن، نیاز داشته باشد. علاوه بر این، آنها در نظر گرفتند که یک سیستم سفارشی با آزمایشگاه خود سازگار خواهد شد، با این حال ممکن است هنگامی که آزمایشگاه نیاز به تغییر داشته باشد، انعطاف‌پذیری کمی از خود نشان دهد.

تیم بیوانفورماتیک محاسبه کرد که نوشتن برنامه لیمز توسط خود مرکز، ممکن است به ده‌ها شخص و صدها هزار دلار هزینه (به غیر از هزینه‌های جاری اختصاصی) جهت پشتیبانی سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه و تعمیر و نگه‌داری آن، نیاز داشته باشد.

یک آزمایشگاه تحقیقاتی شناخته شده نیز چنین معضلی را تجربه کرده است: وقتی که آنها نیاز به یک نرم‌افزار مدیریتی را احساس کردند، تخمین زدند که ساخت سیستم مخصوص به خودشان به منابع متعددی جهت توسعه و نگه‌داری نیاز دارد. هر دو آزمایشگاه در نهایت لیمز را خریداری کردند و از این بابت راضی هستند. در هر دو مورد انفورماتیسیون‌ها نشان دادند که ترجیح می‌دهند به جای ردیابی نمونه، بر جنبه‌های علم مربوط کار کنند، مخصوصاً زمانی که آنها لیمز مناسب را پیدا کردند. و هنگامی که کارکنان بیوانفورماتیک بتوانند بر روی تجزیه و تحلیل تمرکز کنند، داده‌ها و نتایج با سرعت بیشتری به دست بیماران و مشتریان خواهد رسید.

بیمارستان رادیوم در نروژ، کمی مسیر متفاوتی را گذراند اما در نهایت به دلایل مشابهی جهت خرید LIMS دست پیدا کرد. آنها در ابتدا بسیاری از برنامه‌های کاربردی رایگان در دسترس را مورد بررسی قرار دادند، اما در نهایت متوجه شدند که این کار نیازمند به کارگیری یک منبع جدید است. زمانی که سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه مناسب خریداری شود، در جهت حفاظت از منابع کاربردی آزمایشگاه پیش می‌رود.

منبع:

genologics

گردآوری: لیمزایران